Kiedy wyjechać

1. Kiedy najlepiej wyjechać na Sri Lankę lub do Tajlandii?

Najlepszy okres na odwiedzenie zachodniego i południowego wybrzeża trwa w grudniu, styczniu, lutym, marcu. Pora deszczowa trwa od maja do września, wtedy najlepiej zwiedzić wschodnie wybrzeże Sri Lanki. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. I poza sezonem ceny hoteli spadają. Plaże na Sri Lance są bezpłatne, niezagospodarowane i publiczne. Do Tajlandii najlepiej pojechać w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym. W marcu, kwietniu i maju mamy tu porę bardzo gorącą. Natomiast pora deszczowa trwa od czerwca do września, deszcze są tu przelotne.

2. Kiedy najlepiej wyjechać do Chin lub do Indii?

Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym, najlepszy okres na zwiedzenie to wiosna, czyli marzec i kwiecień; latem w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu temperatury kształtują się powyżej 30 stopni oraz jesień, czyli wrzesień, październik i listopad. Rejony górskie, czyli Tybet najlepiej zwiedzać latem, gdyż zimy są bardzo mroźne. Chiny w przeważającej części mają klimat kontynentalny podobnie, jak Polska, ostre zimy i upalne lata, im bardziej na południe tym jest bardziej wilgotnie i temperatury są wyższe. Jeżeli planujecie wyjazd do Indii, to planowanie podróży i sprawdzenie pogody i temperatury jest bardzo ważne, ponieważ są tu bardzo wysokie upały, które podczas zwiedzania bardzo męczą Europejczyków. Dlatego polecamy zwiedzanie Indii w październiku, listopadzie, grudniu, styczniu, lutym lub marcu. W okolicach Delhi najprzyjemniejszy jest październik oraz listopad, w grudniu i styczniu noce są chłodne. Wtedy najprzyjemniej jest na Goa. Plaże są publiczne, szerokie i piaszczyste.

3. Kiedy najlepiej wyjechać do Wietnamu?

Wietnam leży w klimacie monsunowym wilgotnym, przez cały rok temperatury są dobre na zwiedzanie, a pora deszczowa trwa tu od maja do listopada. Na pograniczu z Chinami sporadycznie może padać śnieg.

4. Kiedy najlepiej wyjechać na Dominikanę?

Dominikana leży w strefie klimatu tropikalnego, najcieplej i najlepiej wybrać się tu w grudniu, styczniu, lutym, lipcu, sierpni, wrześniu, wtedy na Dominikanie jest szczyt sezonu. W pozostałe miesiące temperatury są niższe, wtedy można zwiedzić wyspę i wypoczywać. Od czerwca do września trwa tu pora deszczowa i zdarzają się huragany.

5. Kiedy najlepiej wyjechać do Meksyku?

Do Meksyku można wybrać się o każdej porze roku, temperatury utrzymują się powyżej 20 stopni. Na półwyspie Jukatan najcieplej jest w grudniu, styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu. Od września do listopada mogą padać tropikalne deszcze., które ochładzają powietrze i powraca słoneczna pogoda w dalszej części dnia, w tym czasie też mogą wiać silne wiatry. W regionie Acapulco przez cały rok jest ciepło.

6. Kiedy najlepiej wyjechać na Jamajkę, a kiedy na Kubę?

Jamajka leży w strefie morskiego klimatu tropikalnego j jest kierunkiem całorocznym. Szczyt sezonu przypada tu na okres grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, a szczególnie w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Klimat tropikalny bez przesadnych upałów z bryzą morską, która przynosi ochłodzenie. wczasy Jamajka lub wczasy i zwiedzanie Jamajka Najlepszy czas na wyjazd na Kubę to pora sucha, czyli listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień i największy szczyt sezonu; pora deszczowa od maja do października. Pora huraganów to koniec sierpnia do końca listopada.

7. Kiedy najlepiej wyjechać do Emiratów Arabskich, a kiedy do Bahrajn i Kataru?

Najlepsza pora na spędzenie wczasów w Emiratach Arabskich w jednym z najbogatszych krajów Afryki to zima, czyli listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, w pozostałym czasie czyli od maja do października jest bardzo gorąco.

W okresie letnim od czerwca do września w Bahrajn panują bardzo wysokie temperatury sięgać mogą nawet 45 stopni. W okresie zimowym od października do kwietnia temperatura spada średnio do 23 - 29 stopni. Katar leży w strefie klimatu zwrotnikowego o charakterze suchym. Temperatury są tu latem około 35 stopni, chociaż zdarza się, że temperatura jest 45 stopni. Zimą można się tu spodziewać opadów, średnia temperatur ok 20 stopni. Wiosną zdarzają się burze piaskowe, które możliwe są przez cały rok. Wyjazdy do Bahrajn, do Emiratów Arabskich i Kataru polecamy w okresie wiosny lub jesieni, gdzie temperatury są średnio wysokie.

8. Kiedy najlepiej wyjechać do Polinezji Francuskiej?

Na wyspach Polinezji Francuskiej panuje klimat tropikalny. Od czerwca do października powietrze jest suche, temperatury niższe, nie tak uciążliwe. Od lipca do sierpnia występują wiatry maraamu, które przynoszą zmienną pogodę. Okres miedzy listopadem, a majem to pora deszczowa, jest cieplejsza z większą ilością opadów. A największy ruch turystyczny przypada na wyspach w okresie wakacji, czyli lipiec i sierpień.

9. Kiedy najlepiej wyjechać do Wenezueli, a kiedy na Kostarykę?

Klimat tropikalny i ciepły, Wenezuelę można zwiedzać cały rok, dwie pory roku sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do maja, deszczowa od czerwca do października. Na wyspie Margarita pora sucha trwa dłużej, czyli można się tu wybrać już od listopada, aż do lipca. Pogoda jest nieco niższa niż na lądzie, ponieważ morska bryza daje ochłodę od upałów.

Kostaryka leży w klimacie podrównikowym wilgotnym. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada. Plaże na Kostaryce są bezpłatne.

10. Kiedy najlepiej wyjechać do Brazylii lub do Peru?

Brazylia jest kierunkiem całorocznym, leży w różnorodnych strefach klimatycznych. Najlepiej przyjechać tu listopad, grudzień, styczeń, luty, wtedy trwa pora sucha, a pora deszczowa trwa od czerwca do sierpnia i jest chłodniejsza.

W części północno-wschodniej jest klimat podrównikowy-suchy i temperatury są tu wyższe. Większość Peru leży w klimacie równikowym, wybrzeże ma klimat suchy i zwrotnikowy. A na wyprawy do Peru szczególne polecamy okres od października do maja.

11. Kiedy najlepiej wyjechać na Bali?

Wyspa Bali leżąca w Indonezji ma doskonały klimat cały rok, dlatego jest kierunkiem całorocznym. Najcieplej jest w porze suchej od kwietnia do października, wtedy słońce świeci bez chmur prawie cały dzień. W pozostałym czasie czasem zdarzają chmury i wtedy przelotnie może padać, w tym czasie roślinność jest bardzo zielona i robi wspaniałe wrażenie. Plaże na wyspie są bezpłatne, natomiast leżaki i parasole płatne ok. 30.000 Rupii (dane z 2009r.).

12. Kiedy najlepiej wyjechać na Filipiny lub Malezję?

Filipiny składają się z licznych wysp, wyróżniamy porę deszczową i suchą. Pora sucha trwa od listopada do maja, wtedy najlepiej odwiedzić Filipiny, ponieważ jest ciepło, nie wieją silne wiatry oraz rzadko pada deszcz. wczasy Filipiny Klimat równikowy monsunowy panuje w Malezji, przez cały rok utrzymują się tu wysokie temperatury, wilgotność powietrza jest tu również duża. Opady deszczu występują na wschodnim wybrzeżu od października do lutego, natomiast na zachodnim wybrzeżu od kwietnia do maja oraz od października do listopada.

13. Kiedy najlepiej wyjechać na Malediwy lub na Seszele?

Klimat jest tu równikowy, gorący i wilgotny, z charakterem monsunowym. Najlepszy czas przyjazdu na te rajskie wyspy jest od grudnia do kwietnia, gdzie słońce świeci tu non stop, największy szczyt sezonu jest w okresie Świąteczno-Noworocznym. Płetwonurkom polecamy przyjechać tu w listopadzie oraz w kwietniu, ponieważ wtedy woda jest doskonale przejrzysta. W pozostałym okresie są krótkotrwałe opady oraz wilgotność jest większa oraz ceny są niższe, ponieważ ruch turystyczny jest mniejszy.

Seszele leżą w strefie klimatu podrównikowego, klimat jest tu gorący i wilgotny., a morskie bryzy łagodzą klimat. Na Seszelach nie ma huraganowy, zdarzają się rzadko burze w styczniu lub lutym. Najlepszy okres dla windsurfingu jest tu od maja do października, a na nurkowanie od marca do maja albo od września do listopada. Natomiast szczyt sezonu przypada tu w grudniu, styczniu, lipcu oraz sierpniu.

14. Kiedy najlepiej wyjechać na Mauritius?

Strefa klimatu zwrotnikowego wilgotnego, gdzie w części wschodniej jest temperatura bardziej stabilna, niż w części zachodniej. Najlepszy okres odwiedzenia Mauritius jest okres od maja do listopada. Od grudnia do kwietnia są nieznaczne opady i większa wilgotność, ale właśnie w tym czasie najlepsza jest pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta. Natomiast w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień jest najlepszy okres na surfing, a od października do kwietnia na łowienie ryb.

15. Kiedy najlepiej wyjechać do Kenii, do Tanzanii, a kiedy na Zanzibar?

Klimat równikowy panuje w Kenii i temperatury są tu wyrównane przez cały rok. Główny sezon turystyczny to styczeń oraz luty, trwa pora sucha i gorąca najlepsza na zwiedzanie na Mombasę oraz Safari, w tym czasie największe stada ptaków przylatują nad jeziora Wielkiej Doliny Ryftowej. W roku przypadają dwie pory deszczowe od kwietnia do maja oraz od listopada do grudnia. Kenia jest kierunkiem całorocznym, a plaże są nieskazitelnie białe, a woda krystalicznie czysta. W Tanzanii panuje klimat podrównikowy, suchy wewnątrz kraju, a wilgotny na wybrzeżu i wyspach. Na wybrzeżu zimą temperatura sięga 24 stopni, a latem do 30 stopni. Na Zanzibarze przez cały rok jest ciepło, szczyt sezonu turystycznego przypada w okresie od czerwca do września, najcieplej i mniej tłoczno jest na Zanzibarze między grudniem i marcem. Niski sezon trwa od marca do czerwca, trwa wtedy pora deszczowa.

16. Kiedy najlepiej wyjechać na Arubę?

Od wschodu Aruba zamyka Morze Karaibskie, leży w klimacie równikowym, charakteryzuje się niewielką ilością opadów. Aruba słynie z najpiękniejszych piaszczystych plaż, co przyciąga rzeszę turystów. Ponadto na Arubie można zobaczyć z czasów kolonialnych holenderską zabudowę. Aruba jest kierunkiem całorocznym, a średnia temperatury całorocznej kształtuje się w okolicach 30 stopni.

17. Kiedy najlepiej wyjechać do St Lucia, a kiedy na Barbados?

W St Lucia panuje klimat równikowy wilgotny, najlepszy okres na przyjazd do St Lucia jest w porze suchej od grudnia do marca. Na wyspie Barbados klimat jest podobny, z tymże pora sucha trwa tu dłużej od grudnia do maja, wtedy trwa tu najwyższy szczyt sezonu. W porze suchej średnia temperatura na St Lucia i Barbados to 27 stopni, w nocy ok 20. W pozostałym czasie na wyspach panuje pora deszczowa z wyższymi temperaturami i zdarzającymi się tropikalnymi burzami i cyklonami. Natomiast hotele i plaże są mniej zatłoczone, a ceny nieco niższe.

18. Kiedy najlepiej wyjechać do Omanu, a kiedy do Republiki Południowej Afryki (RPA)?

Klimat Omanu jest gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz gorący i suchy w głębi lądu. Najlepszy czas na odwiedzenie Omanu jest okres od października do maja, temperatura jest przyjazna w ciągu dnia od 25 do 30 stopni, nocą spada poniżej 20.

W RPA panuje klimat zwrotnikowy półsuchy, a wzdłuż wybrzeża wschodniego podrównikowy wilgotny. Najdalej na południe kraju klimat jest umiarkowany i przechodzi w tropikalny im bardziej udamy się na północ kraju. Od czerwca do września noce bywają chłodne i deszczowe, dni są słoneczne. RPA jest kierunkiem całorocznym. Dla melomanów obserwatorów zwierząt najlepiej tu przyjechać w miesiące zimowe, natomiast wiosną najpiękniej rozkwita przyroda .

19. Kiedy najlepiej wyjechać na Wyspy Zielonego Przylądka (SAL)?

Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka jest suchy tropikalny, pora deszczowa trwa tu krótko od sierpnia do września, polecamy przyjazdy na wyspy od październik do maja. Średnia temperatura kształtuje się w okolicach 25 stopni. Wizytówką wysp są piękne szerokie i piaszczyste plaże.

20. Kiedy najlepiej wyjechać do Maroka?

Maroko jest kierunkiem całorocznym, najwyższe temperatury występują od czerwca do września. Plaże w Maroku są bezpłatne, czasami leżaki i parasole są płatne w zależności od plaży ok 20 Dirham/dzień.

21. Kiedy najlepiej wyjechać do Tunezji, a kiedy na wyspę Djerbę?

Djerba charakteryzuje się łagodnym klimatem oraz szerokimi, piaszczystymi plażami. Plaże na wyspie Djerba oraz w Tunezji są bezpłatne, hotele zazwyczaj posiadają swoje plaże, na których goście hotelowi nie płacą za leżaki i parasole. Niektóre hotele posiadają opłaty za leżaki i wtedy kształtuje się to w okolicach od 2 do 5 Dinarów/dzień, natomiast goście spoza hotelu muszą się liczyć z koniecznością zapłaty za parasole i leżaki do 10 Dinarów.

22. Kiedy najlepiej wyjechać na Maderę?

Madera leży w klimacie podzwrotnikowym. Przez cały dzień kształtuje się tu niezmienna temperatura 22 stopnie, nazywana jest krainą wiecznej wiosny i podzwrotnikowym rajem. Plaże w większości na Maderze są kamieniste lub żwirowe, wstęp jest bezpłatny, a serwis plażowy kosztuje ok 6 euro/os.

23. Kiedy najlepiej wyjechać na Wyspy Kanaryjskie?

Fueteventura to wyspa ze stałą temperaturą kształtująca się od stycznia ok 22 stopni, do miesięcy letnich wzrasta do ok 28 stopni. Plaże nieskazitelnie białe, obmywane ciepłym i błękitnym Atlantykiem, który stykając się z wyspą zmienia barwę na turkusową. Lanzarote leży w podobnym klimacie, jak Fuerteventura stosunkowo wyższa temperatura tu panuje zima kształtuje się w okolicach 24 stopni. Plaże na wyspie są różnorodne od białych, przez żółte po purpurowo-czarne, wyspa jest zwana wsypą ognia. Gran Canaria z podobnym klimatem, jak pozostałe wyspy kusi złocistymi plażami oraz wydmami z jasnozłotego piasku. Na Fuerteventurze oraz Gran Canarii plaże są bezpłatne, a serwis plażowy kosztuje ok 6 Euro/dzień, na Lanzarote serwis ok 8 Euro/dzień, na Teneryfie ok 9 Euro/os.